Školka
Co vás právě zajímá o naší školce?
Jak přihlásit své dítě do školky?
5
tříd
3 - 7
věk
135
kapacita
10
pedagogických pracovnic
Základní údaje
Mateřská škola Dolní Benešov, Osada Míru, příspěvková organizace, je pětitřídní mateřskou školou s celodenním provozem:
- 4 třídy jsou umístěny v komplexu dvou dvoupodlažních budov v Dolním Benešově, Osada Míru.
- 1 třída má sídlo v budově rodinného typu v Dolním Benešově - Zábřehu na ulici Opavská 8.
- Ve 2 třídách jsou soustředěny děti předškolní 5 - 7 let, 2 třídy navštěvují děti 3 – 4 leté, třída v Dolním Benešově - Zábřehu je obsazena dětmi ve věku od 3 do 7 let.
- Každá třída je obsazena průměrně 25 dětmi.
- Ve všech třídách zařazujeme prvky Začít spolu.
- Do mateřské školy jsou děti přijímány na základě Rozhodnutí o přijetí do mateřské školy, které vydává ředitelka školy nejpozději 30 dnů po zápisu. Zápis se koná většinou v květnu. O termínu jsou zákonní zástupci včas informováni.
- Vzdělávací činností se zabývá 10 pedagogických pracovnic, úklidem a výdejem stravy 5 správních zaměstnankyň.
- Součástí mateřské školy je školní jídelna, která v hlavní činnosti připravuje stravu pro děti a zaměstnance naší mateřské školy, pro žáky a zaměstnance Základní školy Dolní Benešov a děti, žáky a zaměstnance Základní a Mateřské školy v Kozmicích. V rámci doplňkové činnosti vaří pro přihlášené občany z Dolního Benešova.
- Stravování zajišťuje vedoucí školní jídelny s kolektivem 6 zaměstnankyň.
1946
MŠ na ulici Hájecká (mimo provoz)
1948
MŠ Zábřeh
1975
MŠ na ulici Osada Míru
1979
spojení obou MŠ pod jeden celek
2002
MŠ se stala příspěvkovou organizací
2011
rozsáhlá rekonstrukce
Historie mateřské školky v Dolním Benešově
Od historie po současnost...
- Mateřská škola je příspěvkovou organizací od 1.1.2002.
- Vznikla sloučením MŠ na Osadě Míru a na ulici Hájecká v Dolním Benešově, MŠ v Zábřehu na ulici Opavská a školní jídelny na Osadě Míru.
- Mateřská škola na ulici Hájecká se uvedla do provozu v roce 1946 a byla umístěna v zámecké budově. Na dlouhou dobu se stala jedinou mateřskou školou v obci. Od 1.9.2005 je mimo provoz.
- Mateřská škola na Osadě Míru byla postavena ve dvou etapách a po dostavbě byla pětitřídní. Dne 1.9.1975 byl zahájen provoz prvního a 1.9.1979 druhého pavilónu mateřské školy. Do roku 1990 byla závodní mateřskou školou, jejímž provozovatelem se stala MSA Dolní Benešov. V roce 1990 se převedla tehdejšímu obecnímu úřadu Dolní Benešov. Do doby než se mateřská škola stala příspěvkovou organizací, byla v ní prováděna pouze vnitřní a venkovní běžná údržba. Po zřízení příspěvkové organizace docházelo k modernizaci vnitřního interiéru všech tříd. V roce 2011 prošla škola rozsáhlou rekonstrukcí. Na náklady zřizovatele byla vyměněna okna, zateplena střecha i obvodní zdiva a byla provedena nová fasáda celého komplexu.
- V současné době je mateřská škola čtyřtřídní, s dostačující kapacitou. Prostory pro pátou třídu jsou pronajímány v rámci doplňkové činnosti školy.
- Mateřská škola v Zábřehu je v provozu od roku 1948. Zábřeh byl tehdy samostatnou obcí a mateřská škola byla pro tuto malou obec dostačující. V roce 1979 byla obec Zábřeh integrována k Dolnímu Benešovu a mateřská škola se stala třetí mateřskou školou v obci. V roce 2000 byla na náklady města Dolní Benešov rekonstruována a zvelebena. I v této mateřské škole dochází od roku 2002 k neustálé modernizaci a vylepšování interiéru.
- Školní jídelna sídlí v budově mateřské školy na Osadě Míru. Do roku 1990 patřila rovněž pod MSA. Od roku 2002 je součástí příspěvkové organizace Mateřská škola Dolní Benešov, Osada Míru. Kapacita školní jídelny byla navyšována ze 120 porcí v roce 1975 až po 500 porcí v roce 2006. Školní kuchyně byla postupně vybavována, aby splňovala požadavky na stravovací služby. V letech 2007 a 2008 byla ve dvou etapách rekonstruována tak, aby její činnost vyhovovala Nařízení evropského parlamentu a Rady Evropy o hygieně potravin. Zmodernizovány a vybaveny novým nábytkem byly i jednotlivé výdejny stravy.
Kurzy pro děti
Nabízíme širokou škálu kurzů, které rozvíjí kreativitu a dovednosti dětí. Spolupracujeme s místními organizacemi a odborníky, aby děti měly možnost poznávat nové obory a zážitky.
Během školního roku je možno děti přihlásit do těchto kurzů (hrazeno rodiči).
- GymPar - gymnastika
- Předplavecký kurz
- Týdenní lyžařský kurz
Chcete vědět, jak probíhá den ve školce?
Cíle vzdělávání dětí
Mateřská škola již řadu let směřuje k cílům uvedeným v dokumentu Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání.
Pedagogické pracovnice musí při své práci sledovat tyto rámcové cíle:
- Osvojení základů hodnot, na nichž je založena naše společnost.
- Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání.
- Získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí.
Vzdělávání dětí
- Záměrem předškolního vzdělávání je rozvíjet každé dítě tak, aby na konci svého předškolního období bylo relativně samostatnou osobností, schopnou zvládat, pokud možno, takové nároky života, které jsou na ně běžně kladeny zejména v prostředí rodiny a školy a zároveň i ty, které ho v budoucnu nevyhnutelně očekávají.
- V Rámcovém programu pro předškolní vzdělávání jsou všeobecně charakterizovány podmínky mateřské školy v oblasti materiální, organizační, personální, psychohygienické a pedagogické, které by měla mateřská škola, s ohledem na své poslání, naplňovat. Ve vztahu k potřebám dítěte je třeba, aby byla vhodně vybavena, aby vybavení vyhovovalo činnostem dětí a splňovalo veškeré bezpečnostní a hygienické požadavky. Důležitou podmínkou uspokojení potřeb dítěte je zajištění pravidelného denního rytmu, vyvážená strava s dostatkem nápojů, pobyt venku a dostatek volného pohybu.
- Úkolem mateřské školy je doplňovat rodinnou výchovu a v úzké vazbě na ni zajišťovat jeho další předškolní vzdělávání.
- Rodiče budou informováni o průběhu vzdělávání svých dětí především prostřednictvím nástěnek i našich internetových stránek. Budou moci sledovat, kam vzdělávání jejich dětí směřuje, jaké sleduje cíle. Rodiče budou vědět, co se děti v určitém období učí, jaké čtou pohádky, jaké si zpívají písničky nebo přednášejí básničky. Budou se moci doma, spolu s dítětem, vracet k tématu, rozvíjet jeho vědomosti a obohacovat je o další poznatky.
Dokumenty
Všechny dokumenty si můžete stáhnout ve formátu Dokument PDF (.pdf)